008 | Polacy kontratakuj▒! - dodatek specjalny 2/2001

poprzednia kartka - spis tre╢ci - nastΩpna kartka   

Polskie Gry

R E C E N Z J E

...czyli kr≤tki
przegl▒d polskich
produkcji.


Poni┐szy art zawiera informacje na temat wiΩkszo╢ci gier stworzonych w Polsce przez naszych rodzimych tw≤rc≤w. Niekt≤re z tych tytu│≤w pamiΩtaj▒ jeszcze czasy, kiedy ca│y program mie╢ci│ siΩ na jednej - dw≤ch dyskietkach, odpalany by│ pod DOSem na potΩ┐nym sprzΩcie z procesorem 286 i 1 MB RAMu! Oczywi╢cie nie ma mowy o ┐adnych filmikach czy soundtracku w formacie audio, o akceleratorach jeszcze nikomu siΩ wtedy nie ╢ni│o, a pikseloza kr≤lowa│a na ekranach. To by│y czasy... Dzisiaj nawet najprostszy edytor tekstu nie odpali na kompie bez procka klasy Pentium. :) Zaczynamy!



Tajemnica Statuetki

Metropolis, 1993
Pierwsza polska przygod≤wka na PC nale┐a│a do gier, kt≤rych grafika by│a oparta na statycznych obrazach, a nie, jak wiΩkszo╢µ, w systemie point'n'click. W czasie gdy Tajemnica Statuetki wchodzi│a na rynek, ja, podobnie jak czΩ╢µ z was, znajdowa│em siΩ dopiero w erze "berka kucanego" i nie mogΩ o niej powiedzieµ nic wiΩcej, poza tym, ┐e gra sta│a siΩ legend▒ polskich tw≤rc≤w. By│a przecie┐ pionierem na arenie polskich przygod≤wek!



So│tys

L.K. Avalon, 1995
W tej przezabawnej przygod≤wce wcielali╢my siΩ w pana So│tysa, kt≤ry musia│ odnale╝µ zbieg│ego sprzed o│tarza kandydata na mΩ┐a dla jego potwornie brzydkiej c≤rki. :) Humor by│ chyba najwiΩksz▒ zalet▒ tej gry, chocia┐ grafika jak na tamte czasy te┐ by│a niczego sobie. So│tys pochodzi z czas≤w, kiedy do zrobienia niez│ej gry wystarczy│ pomys│, garstka ludzi i zapa│ do pracy.



Kajko i Kokosz

Seven Stars, 1995
Bohaterowie komiks≤w Janusza Christy najpierw zawitali na poczciwej Amidze, by po jakim╢ czasie zago╢ciµ na blaszakach. Wy╢mienita kreska mistrza by│a chyba jedyn▒ zalet▒ tej przygod≤wki... Niestety, jedna z pierwszych profesjonalnych polskich produkcji nie mog│a r≤wnaµ siΩ nawet ze "╢redniakami" od zachodnich wydawc≤w. Paskudny interface i beznadziejne, nielogiczne zadania, sprawia│y, ┐e gra│o siΩ topornie. Mimo to, Kajko i Kokosz odnie╢li w kraju spory sukces i rozg│os, w Europie jednak ci▒gle nikt nie s│ysza│ o grach znad Wis│y.



Skaut Kwatermaster

L.K. Avalon, 1995
Bohaterem tej przygod≤wki jest harcerz Lolo, kt≤ry po raz pierwszy znalaz│ na biwaku... a raczej na "piwaku", poniewa┐ impreza by│a obficie zakrapiana przer≤┐nymi napojami, bezalkoholowymi oczywi╢cie. ;) Rano wszyscy "odpoczywaj▒" po balandze i nikt, opr≤cz naszego skauta - Lolo, nie s│yszy nawo│ywa± druhny Luizy, kt≤ra zatrzasnΩ│a siΩ w stoj▒cym w pobli┐u czo│gu. Jak siΩ mo┐na domy╢leµ, celem gry jest wydobycie druhny z pojazdu. :) Grafika i muzyka sta│y na ca│kiem niez│ym poziomie, podobnie by│o z wykonaniem, ot, po prostu niez│a przygod≤wka. Gra raczej nie by│a hitem, nie by│o wiΩc mowy o ukazaniu siΩ np. wersji angielskojΩzycznej.



Kupiec

TimSoft, 1995
W grze wciela│e╢ siΩ w rolΩ kupca (co za niespodzianka! :)), kt≤ry wΩdrowa│ po ba╢niowej krainie. Opr≤cz zajmowania siΩ handlem, nasz bohater czΩsto uczestniczy│ w r≤┐nych przygodach oraz wykonywa│ misje zlecone przez czΩstych bywalc≤w miejskiej karczmy. Z czasem mo┐na by│o wynaj▒µ ludzi do pomocy oraz zakupiµ lepszy w≤z na towary. Gra by│a przyzwoicie wykonana, przyjemna graficzka i niez│a muzyka czyni│y z Kupca przyzwoity tytu│. Niestety, najpowa┐niejsz▒ wad▒ by│a monotonno╢µ rozgrywki, gra nudzi│a siΩ po kilku godzinach i bardzo szybko gracze zapomnieli o niej. 



Mega Blast

L.K. Avalon, 1995
Gra, kt≤ra swego czasu by│a najlepsz▒ polsk▒ zrΩczno╢ci≤wk▒, zachwyca│a rewelacyjn▒ grafik▒ i muzyk▒. Zasady by│y ┐ywcem zaczerpniΩte z wydanego wcze╢niej Dyna Blaster oraz z konsolowego Bombermana. Kojarzycie ju┐? Je╢li nie, to przypomnΩ. Chodzi│o o to, by przy u┐yciu bomb wyprawiµ jak najwiΩksz▒ liczbΩ przeciwnik≤w na tamten ╢wiat. Proste zasady, a rado╢ci z grania bardzo wiele (szczeg≤lnie w trybie wieloosobowym)! 



Prawo Krwi

Myys Art, 1995
Ca│kiem niez│a gra akcji nale┐▒ca do gatunku tzw. "chodzonych mordobiµ". Wszystko bardzo przypomina│o wydane jaki╢ czas p≤╝niej Franko, tutaj jednak grafika i d╝wiΩk by│y o niebo lepsze od produkcji Mirage'u. Walki by│y bardzo widowiskowe i realistyczne (1200-klatkowa animacja robi│a swoje), co wsp≤lnie z klimatem polskiego miasta tworzy│o, jak na nasze realia, grΩ ca│kiem udan▒.



Kosmos

L.K.Avalon, 1995
Kosmos by│ gr▒ ekonomiczn▒ wzorowan▒ na takich tytu│ach jak Master of Orion czy Civilization. Pomys│ zosta│ przyzwoicie zrealizowany, jednak s│abiutka grafika i mizerna oprawa d╝wiΩkowa nie mog│a uczyniµ hitu z tego tytu│u. Ukazanie siΩ gry przesz│o bez wiΩkszego echa, zapomniano o niej tak szybko jak siΩ pojawi│a.



Fire Fight

Chaos Works/Electronic Arts, 1996
Za│o┐Ω siΩ, ┐e niewielu z was o tym tytule s│ysza│o! FF by│o w swoim czasie najlepsz▒ strzelank▒ na ╢wiecie; za ameryka±sk▒ kasΩ, na potrzeby ameryka±skiego rynku stworzyli j▒... Polacy! Nie widzia│em na w│asne oczy tej giery, ale z tego co s│ysza│em, by│a po prosty ob│Ωdnie dobra! W Polsce nie sta│a siΩ hitem zapewne z jednego prostego powodu - gra mia│a jak na tamte czasy olbrzymie wymagania sprzΩtowe (P100 by│ w 1996 szczytem osi▒gniΩµ w dziedzinie produkcji procesor≤w!). Fire Fight by│ idealnym przyk│adem tego, ┐e "je╢li Polak ma kasΩ to potrafi". :) 



Teenagent

Metropolis, 1996
Teenagent by│ pierwsz▒ polsk▒ gr▒ wydan▒ na CD. By│ zarazem pierwsz▒ przygod≤wk▒, kt≤ra wykonaniem nie ustΩpowa│a najlepszym zachodnim produkcjom tego gatunku! Bohaterem gry jest Marek Hooper, nastolatek, kt≤ry zupe│nym przypadkiem staje siΩ agentem tajnej organizacji tropi▒cej przestΩpc≤w. Jego pierwszym zadaniem ma byµ rozwik│anie zagadki tajemniczego znikania z│ota w bankach, ale zanim przyst▒pi do pracy, musi przej╢µ rutynowe szkolenie w jednostce wojskowej... G│os≤w postaciom u┐yczyli tw≤rcy gry oraz ≤wcze╢ni redaktorzy Secret Service m.in. Gulash i Martinez. Gra tryska humorem, a niekt≤re teksty (legendarne "miodzio") na d│ugo pozostaj▒ w pamiΩci. Warto wspomnieµ, ┐e Teenagent by│ pierwsz▒ polsk▒ produkcj▒, kt≤ra postawi│a sobie za cel podbicia rynk≤w zachodniej Europy, wydano dwie obcojΩzyczne wersje: angielsk▒ i czesk▒ ("Pane velltel, jsem Marek. Zieleniac." :)). Teenagent to gra kultowa, nawet dzisiaj jest warta polecenia. Szkoda, ┐e tw≤rcy gry nie pokusili siΩ o stworzenie sequela. :(



Franko

Mirage, 1996
W tym "chodzonym" mordobiciu mo┐emy wcieliµ siΩ w jednego z dw≤ch przypakowanych go╢ci: Franko lub Alexa. Ca│a gra sprowadza siΩ do tego, by i╢µ ci▒gle w prawo i "klepaµ maski" ka┐dej napotkanej osobie, pocz▒wszy od drecha po milicjanta. :) Oprawa wizualno-d╝wiΩkowa to totalna klapa. Mimo wszystko jednak Franko mia│ "to co╢" w sobie, co nie pozwala│o odej╢µ od kompa - byµ mo┐e by│ to niezwyk│y klimat polskiej rzeczywisto╢ci (obskurne osiedla, "maluchy" stoj▒ce na parkingach :)). Gra nie by│a na pewno sukcesem kasowym, jednak uzyska│a spory rozg│os, staj▒c siΩ niejako legend▒ polskich produkcji. 



Bastion

L.K. Avalon, 1996

Bastion to strategia turowa, kt≤rej fabu│a by│a wyra╝nie zainspirowana dzie│ami J.R.R. Tolkiena (ksi▒┐ki tego pana rz▒dz▒!). Gracz dowodzi│ si│ami dobra w walce przeciwko s│ugusom Z│ego. Pomys│ by│ dobry, gorzej by│o z realizacj▒. Ostatecznie otrzymali╢my przeciΩtny, pe│en niedoci▒gniΩµ tytu│, kt≤remu daleko by│o do poziomu najlepszych zachodnich produkcji.



Polanie

User, 1996
Pierwsza prawdziwa polska strategia czasu rzeczywistego przenosi nas do roku 699, kiedy to ksi▒┐Ω Mirko wraca z Germanii na ojczyste ziemie, gdzie zastaje tylko trupy i zgliszcza. Zbiera niedobitk≤w i poprzysiΩga zemstΩ na oprawcach. Oczywi╢cie w historii raczej nigdy nie by│o ┐adnego Mirka, nie zaznacie nigdzie te┐ takich rewelacji, jakoby nasi przodkowie znali praktyki czarnoksiΩskie i potrafili zmieniaµ siΩ w nied╝wiedzia. :) Gra mia│a wiele oryginalnych rozwi▒za±, z kt≤rymi nie spotkano siΩ we wcze╢niejszych produkcjach - przyk│adem niech bΩdzie mleko jako g│≤wny surowiec. :) Grafika, jak na ≤wczesne czasy sta│a na ca│kiem niez│ym poziomie, a sama gra otrzyma│a przychylne oceny w prasie bran┐owej, staj▒c siΩ zupe│nie przyzwoitym tytu│em nie odstaj▒cym wykonaniem od przeciΩtnych zachodnich strategii (choµ do Warcrafta Polanom daleko).



A.D. 2044

L.K. Avalon, 1996
Kolejna polska przygod≤wka, tyle, ┐e tym razem nie zajmowa│a ona dw≤ch dyskietek, a dwa CD! Fabu│a jest jakby ┐ywcem zaczerpniΩta ze ╢wietnej komedii Juliusza Machulskiego, pt. "Seksmisja". Dla tych, kt≤rzy filmu nie widzieli (s▒ tacy? :)) przypomnΩ, ┐e opowiada│ on o dw≤ch mΩ┐czyznach, kt≤rzy po odhibernowaniu budz▒ siΩ w ╢wiecie po III wojnie ╢wiatowej, w kt≤rym nie ma ju┐ samc≤w, pozosta│y same kobiety. :) Gra mia│a porz▒dn▒ grafikΩ (Hi-Color 32 tys. kolor≤w), trochΩ gorsze animacje i ca│kiem niez│▒ muzykΩ. Zagadki by│y ╢wietnie przemy╢lane, a ich rozwi▒zanie wymaga│o od gracza u┐ycia szarych kom≤rek, a nie bezproduktywnym u┐ywaniu "wszystkiego na wszystkim". Nareszcie powsta│a polska przygod≤wka, kt≤ra mog│a skutecznie konkurowaµ z zachodnimi produkcjami - tak mawiano zaraz po premierze A.D. 2044! 



Lew Leon

Leryx Longsoft, 1996
Debiut Leryxu na polskim rynku wydawniczym - jak najbardziej udany. Lew Leon to bajecznie kolorowa platform≤wka. Adresowana do kilkuletnich graczy, okaza│a siΩ byµ gr▒ ca│kiem trudn▒ i przeznaczon▒ raczej dla odbiorc≤w nieco starszych. Produkt zosta│ bardzo wysoko oceniony w prasie, gdzie wychwalano wspania│▒ oprawΩ audio-wizualn▒ oraz innowacyjno╢µ tw≤rc≤w. Og≤lnie Lew Leon jest jedn▒ z najlepszych polskich gier wszechczas≤w.



Katharsis

Metropolis, 1997
W grze kierowali╢my pojazdem kosmicznym, kt≤ry mia│ za zadanie konwojowania potΩ┐nej bomby nara┐onej zarazem na ataki wroga. Ca│o╢µ by│a okraszona piΩkn▒ dwuwymiarow▒ grafik▒, kt≤rej zdecydowanie najlepszymi elementami by│y rewelacyjne wybuchy. Muzyka i SFX'y sta│y na naprawdΩ wysokim poziomie, tak wiΩc wykonanie techniczne by│o bez zarzut≤w. Gorzej by│o z grywalno╢ci▒, po jakim╢ czasie Katharsis stawa│ siΩ piekielnie nudny i nic nie by│o w stanie przykuµ gracza do kompa. Tw≤rcy gry zmarnowali tak ╢wietnie zapowiadaj▒cy siΩ tytu│, szkoda... 



A.D. COP

Union Systems, 1997
Gra nale┐y do gatunku tzw. celowniczk≤w, kt≤rych niedo╢cignionym wzorem jest od lat Virtua Cop 2 i o ile produkt Segi by│ praktycznie pod ka┐dym wzglΩdem doskona│y, to A.D. COP zawi≤d│ przede wszystkim na polu grafiki i ud╝wiΩkowienia. Gra mog│a siΩ jednak podobaµ ze wzglΩdu na doskona│▒ grywalno╢µ oraz bardzo niskie wymagania sprzΩtowe (nawet jak na 1997 rok). Szkoda, ┐e autorzy nie pokusili siΩ o kontynuacjΩ, kt≤ra mog│aby siΩ staµ pere│k▒ na ja│owym rynku tego typu strzelanek.



Sideline

Union Systems, 1997
Sideline to nale┐y do gatunku dwuwymiarowych strzelanek, w kt≤rych zasady sprowadzaj▒ siΩ do nieustannego poruszania siΩ w prawo i wybijania wszystkich napotkanych wrog≤w. Oprawa graficzna by│a zdecydowanie s│absza ni┐ np. w Katharsis i przypomina│a raczej grafikΩ z podobnych gier przeznaczonych na automaty. Po raz kolejny polscy tw≤rcy zaserwowali nam przeciΩtny, niczym nie wyr≤┐niaj▒cy siΩ produkt.



Earth 2140

Topware, 1997
Gdy gra wchodzi│a na p≤│ki sklepowe, ma│o kto wiedzia│, ┐e jej tw≤rcami s▒ Polacy. Og≤lnie RTS wyszed│ im ca│kiem niez│y, z pewno╢ci▒ bij▒cy na g│owΩ wiΩkszo╢µ zagranicznych produkcji, jednak grze brakowa│o "tego czego╢", co przyku│o nas do monitor≤w np. przy Starcrafcie. Oprawa audio-wizualna sta│a tradycyjnie na porz▒dnym poziomie, po prostu ╢wietna rzemie╢lnicza robota (po raz kolejny Polacy udowodnili, ┐e robienie │adnych gier nie jest dla nich trudn▒ sztuk▒). Ostatecznie gra sprzeda│a siΩ w nak│adzie ponad 300 tysiΩcy pude│ek, do tego dochodzi jeszcze zamieszczenie pe│nej wersji na p│ytce jednego z czasopism. Tw≤rcy gry zarobili sporo, ale nie spoczΩli na laurach, rozpoczΩli produkcjΩ sequela, o kt≤rym trochΩ ni┐ej.

 

Clash

Leryx Longsoft, 1997
Hucznie zapowiadana polska strategia turowa, mia│a siΩ staµ powa┐n▒ konkurencj▒ dla takich tytu│≤w jak Heroes of Might and Magic czy Warlords, niestety sko±czy│o siΩ tylko na zapewnieniach. Clash by│ produkcj▒ jedynie przeciΩtn▒, ┐e ╢redniaw▒ grafik▒ i nie wyr≤┐niaj▒c▒ siΩ niczym szczeg≤lnym muzyk▒. Gra mia│a



jednak wiele nowych, ciekawych pomys│≤w, kt≤re mog│y siΩ graczom podobaµ. 



Jack Orlando

TopWare, 1998
Bohaterem przygod≤wki jest detektyw Jack Orlando, kt≤ry nie do╢µ, ┐e lata swojej ╢wietno╢ci ma ju┐ za sob▒, to wpada w powa┐ne k│opoty, gdy┐ zostaje nies│usznie pos▒dzony o morderstwo. Dostaje 48 godzin na oczyszczenie siΩ z zarzut≤w; w przeciwnym wypadku wyl▒duje w wiΩzieniu. Zadaniem gracza by│o rozwi▒zanie ca│ego zaj╢cia i wyci▒gniΩcie detektywa z k│opot≤w. Fabu│a jak widaµ jest ca│kiem ciekawa, co w po│▒czeniu z niez│▒ grafik▒ i fenomenaln▒, klimatyczn▒ muzyk▒ dawa│o nam naprawdΩ dobr▒ grΩ, kt≤ra pomimo niezbyt ciekawych zagadek, odnios│a w kraju, jak i poza nim, spory sukces.



Target

User, 1998
Pierwsza rodzima produkcja z gatunku FPP mia│a przyµmiµ s│awΩ takich hit≤w jak Quake czy Duke Nukem 3D. Jak mo┐na siΩ by│o spodziewaµ, otrzymali╢my produkt, kt≤ry nie wygra│by nawet konfrontacji z najlepszym shooterem z Amigi. :) Gra mia│a archaiczn▒ grafikΩ i s│abiutkie pod│o┐e d╝wiΩkowe - po prostu "kaszana" na ca│ej linii. Jedyn▒ rzecz▒, jaka mog│a przyci▒gn▒µ graczy do kompa, m≤g│ byµ tryb multiplayer, a dok│adniej opcja "split screen", dziΩki kt≤rej mo┐liwe by│y pojedynki 1 na 1 na jednym komputerze!



Wyspa 7 skarb≤w

L.K. Avalon, 1998
Platformer Wyspa 7 skarb≤w mia│ byµ czym╢ w rodzaju polskiego Prince of Persia... Nie powiem, ┐eby tw≤rcom gry powiod│a siΩ realizacja tego celu. Gra jest doskona│ym przyk│adem pojΩcia "dobra rzemie╢lnicza robota". Oznacza to, ┐e nie znajdziemy tutaj jakich╢ graficznych fajerwerk≤w, rzucaj▒cej na kolana muzyki, czy nie pozwalaj▒cej odej╢µ od kompa grywalno╢ci, po prostu W7S to przeciΩtny, niczym nie wyr≤┐niaj▒cy siΩ produkt. 



Ksi▒┐Ω i Tch≤rz

Metropolis, 1998
Wy╢mienita przygod≤wka! Musieli╢my w niej pom≤c naszemu bohaterowi opu╢ciµ ╢wiat, w kt≤rym na porz▒dku dziennym s▒ walki ze smokami, szaleni czarodzieje przesiaduj▒ w karczmach, a brzydkie ksiΩ┐niczki strasz▒ na dworach kr≤lewskich, i umo┐liwiµ mu powr≤t do wsp≤│czesnych czas≤w. Gra zachwyca│a piΩkn▒, rΩcznie rysowan▒ grafik▒, kt≤rej dope│nieniem by│a przyjemna muzyka. Jednym s│owem wykonanie techniczne na poziomie ╢wiatowym! Je╢li do tego dodamy ╢wietn▒ polsk▒ wersjΩ, z profesjonalnymi aktorami podk│adaj▒cymi g│os dla pe│nych humoru postaci, otrzymamy produkt nie maj▒cy siΩ czego wstydziµ w konfrontacji z zachodnimi produktami! 



Reflux / Robo Rumble

Metropolis, 1998
Oto powsta│a strategia, kt≤ra pod ┐adnym wzglΩdem nie ustΩpowa│a zachodnim produkcjom. W pe│ni akcelerowana grafika Refluxa prezentowa│a swojego czasu bardzo wysoki poziom. Z ciekawszych element≤w gry nale┐y wymieniµ mo┐liwo╢µ budowania z gotowych element≤w w│asnych robot≤w. 1998 rok by│ szczeg≤lnie udany dla Metropolis, uda│o siΩ im wypu╢ciµ na rynek dwie wy╢mienite gry, kt≤re bezapelacyjnie nale┐▒ do najlepszych, jakie kiedykolwiek powsta│y w naszym kraju!



Zagadki Lwa Leona

Leryx Longsoft, 1998
ZLL to typowa gra logiczna, kt≤ra wymaga od gracza u┐ycia trochΩ wiΩkszej liczby szarych kom≤rek ni┐ przy innych gatunkach gier. Zagadek by│o sporo, o r≤┐nym stopniu trudno╢ci, pocz▒wszy od zupe│nie b│ahych, po naprawdΩ trudne, niejednokrotnie wymagaj▒ce skorzystania z podpowiedzi komputera. Og≤lnie by│ to ca│kiem przyzwoity tytu│, z przyjemn▒ grafik▒ i muzyk▒, kt≤ry nie uzyska│ rozg│osu g│≤wnie przez swoj▒ niecodzienn▒ tematykΩ.



Reah

L.K. Avalon, 1998
Z za│o┐enia tw≤rc≤w, Reah mia│ byµ r≤wnym konkurentem dla gier MYST czy Riven i tutaj, podobnie jak w przypadku Clasha, finalny produkt wygl▒da│ trochΩ inaczej, ni┐ zapowiadali to autorzy. Oprawa graficzna by│a jak na tamte czasy bardzo dobra, widaµ by│o, ┐e polscy graficy nie ustΩpuj▒ pod wzglΩdem umiejΩtno╢ci swoim kolegom z Zachodu. Gorzej by│o z grywalno╢ci▒ - niekt≤re zagadki by│y bardzo trudne, szczeg≤lnie te, kt≤re wymaga│y od gracza ponadprzeciΩtnych zdolno╢ci muzycznych. CzΩsto zdarza│y siΩ te┐ b│Ωdy w fabule, co razem z jej liniowo╢ci▒ zrobi│y z Reaha jedynie przeciΩtny tytu│, szkoda...



Wacki: Kosmiczna Rozgrywka

Seven Stars, 1998
Kolejna polska przygod≤wka tym razem opowiada o przygodach dw≤ch niezbyt rozgarniΩtych mieszka±cach jakiego╢ przeciΩtnego polskiego miasta. Fabu│a jest chyba dzie│em pacjenta zak│adu dla psychicznie chorych, ale mniejsza o to, gdy┐ gra jest naprawdΩ niez│a. Jedn▒ z najwiΩkszych zalet "wack≤w" jest oryginalny, trochΩ "luzacki" humor, kt≤rego zrozumienie jest czΩ╢ci▒ sukcesu w grze. Po prostu, aby przej╢µ grΩ, nale┐a│o zacz▒µ my╢leµ tak jak jej tw≤rcy. Grafika mia│a sw≤j specyficzny klimat, choµ czasami mo┐na by│o mieµ wra┐enie jakby zosta│a narysowana w programie Paint. :) Og≤lnie, jak na polskie realia, Wacki: Kosmiczna Rozgrywka, okaza│ siΩ ca│kiem niez│ym tytu│em. 



Py│

Optimus Nexus, 1999
Ten z kolei mia│ byµ konkurentem dla Quake'a. :) Py│ jest doskona│ym przyk│adem stwierdzenia, ┐e ╢wietna oprawa to nie wszystko, by stworzyµ grΩ mog▒c▒ konkurowaµ z najlepszymi. Gra posiada│a jedn▒ powa┐n▒ wadΩ - by│a zbyt trudna, a do tego naszpikowana dziesi▒tkami b│Ωd≤w i niedor≤bek. Py│ mia│ naprawdΩ niesamowit▒ szansΩ uzyskania rozg│osu na ╢wiecie. Niestety, autorzy nie postarali siΩ i otrzymali produkt, kt≤ry w Polsce by│ ╢redniakiem. Na Zachodzie by│by wiΩc niczym...



Mortyr

Mirage, 1999
Pierwszy polski FPS z prawdziwego zdarzenia pocz▒tkowo przenosi nas w sceneriΩ wojennej Europy, natomiast w p≤╝niejszych misjach trafimy do futurystycznego ╢wiata pe│nego robot≤w i laserowych cudeniek. Nie ma co ukrywaµ, Mortyr to jedna z nielicznych polskich gier tak bardzo zaawansowanych graficznie (efekty pogodowe s▒ niewiarygodne)! Mortyr otrzyma│ wysokie noty w "growych" czasopismach, nie tylko polskich, ale i zagranicznych, do tego gra doczeka│a siΩ tak┐e wydania za oceanem! Z niecierpliwo╢ci▒ oczekujΩ na sequel tego wspania│ego "eFPePa", kt≤ry ci▒gle dzier┐y pa│eczkΩ najlepszego polskiego shootera!



Eksterminacja

Techland, 1999

Na ten RTS ma│o kto oczekiwa│, a tu niespodzianka, Exterminacja okaza│a siΩ byµ gr▒, kt≤rej nie powstydzi│aby siΩ ┐adna zachodnia grupa developerska! Najmocniejszymi punktami gry by│y wysoka inteligencja komputerowych przeciwnik≤w oraz bardzo ciekawa fabu│a. Ca│o╢µ oprawiono w znakomicie renderowan▒ grafikΩ oraz w przyjemn▒ muzykΩ, kt≤rej wt≤ruj▒ dobrze dobrane efekty d╝wiΩkowe. Tak oto z tytu│u zapowiadaj▒cego siΩ na przeciΩtny, Techland stworzy│ naprawdΩ dobry RTS. 



Rezerwowe Psy

Nekrosoft, 1999
W tej kontrowersyjnej grze kierowali╢my grup▒ najemnik≤w, kt≤rych specjalizacj▒ by│y akcje z broni▒ w rΩku. Kontrowersyjnej, bo pe│nej przemocy, seksu i narkotyk≤w, kt≤rej inspiracj▒ by│y zupe│nie "normalne" tytu│y takie jak X-COM, czy Jagged Alliance. Grafika raczej nie powala│a na kolana, gdy┐ nawet "staruszek" Commandos B.E.L posiada│ zdecydowanie │adniejsz▒ oprawΩ. Gra pozyska│a spore grono zwolennik≤w, kt≤rym chyba bardziej spodoba│a niemoralno╢µ Rezerwowych Ps≤w, a nie sama rozgrywka. Warto wspomnieµ, ┐e pocz▒tkowo grΩ sprzedawano w prawdziwym drewnianym pude│ku, co by│o swoistym ewenementem.



Excessive Speed

Chaos Works/Iridon, 1999
Cztery lata oczekiwano na premierΩ tego tytu│u i gdy ju┐ praktycznie o nim zapomniano, polscy tw≤rcy przypomnieli siΩ graczom wydaj▒c grΩ poprzez szwedzkiego dystrybutora - Iridon. ES jest arcade'ow▒ ╢ciga│k▒, w kt≤rej obserwujemy nasz pojazd w rzucie izometrycznym, ca│o╢µ jest bardzo podobna do legendarnego Micro Machines. Od startu do mety mamy mo┐liwo╢µ znalezienia r≤┐nych "dopalaczy" w postaci pancerzy lub bomb, co mog│o w znacznym stopniu odmieniµ losy wy╢cigu. Wykonanie techniczne jest bez zarzut≤w i mo┐na mieµ wra┐enie, ┐e panowie z Chaos Works maj▒ patent na robienie ╢wietnych gier. Niestety, wydaje mi siΩ, ┐e gdyby ES wydano w Polsce... a szkoda...



Gorky 17

Metropolis Software House, 1999/2000
Gorky 17 to gra bΩd▒ca mieszank▒ strategii z RPG (!), wszystko bardzo przypomina megahity z serii Final Fantasy, czyli wΩdrujemy nasz▒ grup▒ bohater≤w, odnajdujemy przedmioty, rozmawiamy z napotkanymi osobami i co jaki╢ czas natrafiamy na grupkΩ wrog≤w. Wtedy ekran wiruje i nastΩpuje zbli┐enie na pole walki, gdzie dzia│ania prowadzone s▒ w trybie turowym. Gra mia│a ca│kiem niez│▒ otoczkΩ fabularn▒ (kilkuosobowy oddzia│ NATO zostaje wys│any do miasteczka, w kt≤rym zaginΩ│a poprzednia ekipa; na miejscu okazuje siΩ, ┐e miasto opanowane jest przez zmutowane potwory) oraz bardzo dobr▒, akcelerowan▒ grafikΩ i tylko masa niedor≤bek pozbawi│a Gorky 17 szans na stanie siΩ ╢wiatowym hitem... 



Earth 2150

Topware, 2000
Sequel Earth 2140 w przeciwie±stwie do swojego poprzednika jest gr▒ w pe│ni tr≤jwymiarow▒, posiadanie akceleratora jest wiΩc jak najbardziej wskazane. Ten wspania│y RTS jest pod wieloma wzglΩdami innowacyjny - to by│a chyba pierwsza gra, w kt≤rej pojazdy mog│y w│▒czaµ i wy│▒czaµ reflektory, co mia│o powa┐ny wp│yw na rozgrywkΩ (w ciemno╢ciach │atwiej jest podej╢µ niezauwa┐onym pod wrog▒ bazΩ). Earth 2150 ma w sobie to, czego brakowa│o niekt≤rym wcze╢niejszym polskim produkcj▒. Tym brakuj▒cym elementem jest fenomenalny klimat, kt≤ry tworzy piΩkna grafika oraz wy╢mienita oprawa d╝wiΩkowa. Z czystym sumieniem mogΩ powiedzieµ, ┐e ta E2150 jest jedn▒ z najlepszych gier wszechczas≤w, podobnie ten tytu│ ocenili nie tylko nasi rodzimi recenzenci, ale tak┐e ich zagraniczni koledzy po fachu! 



Liga Polska Manager 2000

Mirage, 2000
Du┐y skok jako╢ciowy w por≤wnaniu z poprzednimi polskimi managerami nie wystarczy│ jednak, by dor≤wnaµ najlepszym zachodnim grom z tego gatunku. Nie ma tu mowy o fajerwerkach graficznych, czy skomplikowanej rozgrywce, ca│o╢µ jest do╢µ uproszczona i nie wymaga od gracza po╢wiΩcenia masy czasu na poznawanie wszystkich zasad. LPM to dobry produkt przeznaczony na rynek polski, ale, nie ma co ukrywaµ, ten tytu│ w por≤wnaniu z Championship Managerem jest tym, czym Amiga dla najnowszych Pecet≤w - r≤┐nica jako╢ciowa jest ogromna. Smutne, ale prawdziwe, niestety...



Crime Cities

Techland, 2000
W grze wcielamy siΩ w najemnego kierowcΩ (pilota? :)) futurystycznego samochodu o antygrawitacyjnym napΩdzie, kt≤ry wype│nia przer≤┐ne misje w jednym z trzech tΩtni▒cych ┐yciem miast przysz│o╢ci. Tutaj widzimy wreszcie zmianΩ tematyki gier w╢r≤d polskich tw≤rc≤w; by│y ju┐ RTSy, by│y przygod≤wki, ale w ┐adnej wcze╢niejszej produkcji nie dane nam by│o prowadziµ takiego cacka. :) Gra ma ╢wietn▒ grafikΩ i bardzo dobre ud╝wiΩkowienie, grywalno╢µ natomiast jest niesamowicie wysoka. O jako╢ci tego tytu│u niech ╢wiadczy ocena w WK - 10/10!



The Moon Projekt

Topware, 2000
Earth 2150 odnosz▒c spory sukces na Zachodzie, nie mog│a nie doczekaµ siΩ kontynuacji, dlatego panowie z Topware stworzyli The Moon Project. Fenomenalna rozgrywka zosta│a praktycznie niezmieniona (po co zmieniaµ doskona│e?), poprawiono jedynie sterowanie i ulepszono grafikΩ, co w parze z niewiarygodnie nisk▒ cen▒ da│o nam piekielnie dobr▒ pozycjΩ z gatunku RTS, kt≤ra wiΩkszo╢µ zachodnich konkurent≤w bije na g│owΩ pod ka┐dym wzglΩdem! 




Na koniec

Podsumowuj▒c, polskie produkcje to przede wszystkim RTSy i przygod≤wki, szkoda, ┐e tak ma│o by│o mordobiµ, przyda│oby siΩ te┐ wiΩcej FPP, no c≤┐, mo┐e wkr≤tce. Serce siΩ raduje, gdy widzΩ, ┐e Polacy tworz▒ coraz lepsze gry, kt≤rym naprawdΩ niewiele brakuje, by staµ siΩ prawdziwymi ╢wiatowymi hitami. WierzΩ, ┐e chwila, w kt≤rej nasza rodzima produkcja stanie siΩ kultow▒ w╢r≤d graczy z ca│ego globu jest jedynie kwesti▒ czasu. A co zaserwuj▒ nam polscy tw≤rcy w najbli┐szym okresie? Lada moment ╢wiat│o dzienne ujrzy strategia V.O.T.E.R. GOLEM LongSoftu, ale ci▒g│e odwlekanie dnia premiery raczej nie wysz│o temu tytu│owi na dobre. W chwili, gdy piszΩ te s│owa, L.K. Avalon zapewne ko±czy dopieszczaµ swoj▒ ciekawie zapowiadaj▒c▒ siΩ przygod≤wkΩ - Schizm, miejmy nadziejΩ, ┐e autorzy nie bΩd▒ w niesko±czono╢µ przesuwaµ dnia wydania. [Od redakcji: w chwili wydania numeru Schizm jest ju┐ obecny na rynku].  Bardzo dobre rokowania na przysz│o╢µ ma Mortyr II, bΩd▒cy w fazie produkcji polski FPS, kt≤ry ma szansΩ byµ nie lada konkurentem dla super produkcji ID Software - Return to Castle Wolfenstein. Na razie pozostaje nam jedynie czekaµ na efekty prac rodzimych programist≤w. WierzΩ, ┐e o polskich grach jeszcze bΩdzie na ╢wiecie g│o╢no!

   008 | Polacy kontratakuj▒! - dodatek specjalny 2/2001

poprzednia kartka - spis tre╢ci - nastΩpna kartka